Zajęcia kompensacyjne

Zajęcia z tej dyscypliny odbywają się tutaj:
Sala sportowa w DS1 (Rezerwacja obiektu pod nr telefonu 616652517), ul. Jana Pawła II 28 Zobacz obiekt
Zajęcia kompensacyjne

W ramach programowych zajęć z wychowania fizycznego na Politechnice Poznańskiej studenci mogą wybrać jedną spośród wielu dyscyplin sportowych. Dla studentów, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą brać udziału w zajęciach sportowych, posiadają zwolnienie lekarskie, bądź posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, prowadzone są zajęcia wychowania fizycznego kompensacyjnego.

Zakres problemów z którymi zgłaszają się studenci jest bardzo zróżnicowany od chorób czy wad rozwojowych, które mają swoje podłoże w bardzo wczesnym dzieciństwie po klasyczne urazy sportowe, które zdarzyły się na przykład na ostatnim treningu, czy zajęciach w-f.

W ramach tych zajęć, które są przygotowane i prowadzone przez nauczyciela w-f, a jednocześnie fizjoterapeutę studenci stosownie do swojego schorzenia wykonują ćwiczenia wg indywidualnie przygotowanego programu. Dobór ćwiczeń oparty jest o specyfikę schorzenia danej osoby. Niekiedy są to bardzo proste czynności, wręcz rozbija się zadania ruchowe na poszczególne elementy. W miarę powrotu sprawności, zwłaszcza w przypadkach gdy przyczyną zwolnienia z w-f są urazy narządu ruchu, ćwiczenia mogą wymagać większej sprawności niż przeciętnie. Bardzo często przydatna okazuje się wówczas pomoc współćwiczących,  asekuracja w jakimś ćwiczeniu. Dlatego pomimo faktu, iż ćwiczenia są indywidualnie dostosowywane, uczą jednak pracy w zespole, wzajemnego zrozumienia, a nawet empatii.

Zajęcia te oprócz pomocy i przygotowania do pełnosprawnego funkcjonowania,  mają również pewien aspekt integracyjny, ponieważ są to zajęcia, w których uczestniczyć mogą studenci wszystkich wydziałów jednocześnie.